©Kourtin’ Karen’s Scoreboard for the Week Ending September 19, 2010

15-0

Saluting the US Open Singles Winners

Rafael Nadal Completes Career Golden Slam with US Open Win and Joins “Magnificent Seven”

15-15

Bad Ratings – Boo of the week

Seems the castastrophe that was in viewing the US Open Men’s final produced horrible ratings, even worse than the Women’s final. No surprise there. You had to hop from CBS to ESPN to ESPN Classic to watch the entire men’s final. ESPN – next time please air the complete trophy ceremony.

30 -15

Nadal’s NYC Media Tour

GVTN was on hand for Nadal’s visit to Niketown

Rafael Nadal Photos From his visit to New York City%sq243%s NikeTown

Q & A at Niketown New York with Rafael Nadal and John McEnroe – GVTN Podcast

30-30

Hope Rafa Does Not Have Bed Bugs

There has been an epidemic of bedbugs in New York City recently in not just homes but stores as well and Niketown NYC has just been closed down for a few days to clean out bedbugs from the store. Nadal was just in at Niketown on Tuesday.

40-30

GVTN in Bogota for Davis Cup


Davis Cup: Fish Keeps U.S. in World Group By Junior Williams

Gracias, Bogota by Junior Williams


Bogota Bonus: Some Observations on Davis Cup by Junior Williams

Switch to Fish Completes a Winning Dish by Junior Williams

“Uncle Sam is in Trouble” – USA and Colombia at 1-1 on Day One of the Davis Cup World Group Play-offs by Junior Williams

Deuce
Qualifying for Year-End

DULKO AND PENNETTA FIRST DOUBLES TEAM TO QUALIFY FOR WTA CHAMPIONSHIPS – DOHA 2010

Melzer & Petzschner Join Top Two Doubles Teams In Qualifying For Barclays ATP World Tour Finals

Deuce
Serena Photos Ops this week

Serena made the rounds during fashion week in New York City from walking the runway to helping to announce a new non profit foundation.

Athletes Including Serena Williams Help Debut MISSION Skincare’s Non-Profit Arm – The M Foundation


Ad Out

Tornado Hits Historic West Side Tennis Club

Tornado causes damage at West Side Tennis Club

Disadvantage
Spanish Ladies to Boycott Fed Cup

Maria Jose Martinez, AnabelMedina, Arancha Parra, Carla Suarez, Nuria Llagostera and LourdesDominguez have let the Spanish Tennis Federation know they won’t be playing Fed Cup this year. They are upset at the reduction in prize money and the poor medical services in their own country’s tourneys.


Deuce
Ins and and outs

In – Former Andy Murray coach MilesMaclagan is the new coach of Philipp Kohlschreiber

Out – of action Jie Zheng with wrist surgery – recovery anywhere from 3-6 months

Out of Quebec City – with a new baby on the way, Ashley Harkleroad

In – a second child for Anastasia Myskina

In – with another contract extension – BNP Paribas

ITF and BNP Paribas extend sponsorship through 2016


Out – of a job Richard Gasquet’s coach – Gabriel Markus

In – ESPN the Magazine’s Body issue – Venus Williams

Advantage Ladies

Tamira Paszek

Québec City -Tamira Paszek is back in the winners circle. It’s her first tournament win in four years.

Jarmila Groth


 Guangzhou – Jarmila Groth wins her first Sony Ericsson WTA Tour singles title

Game, Set. Match – Davis Cup  Round-up

WORLD GROUP SEMIFINALS

 

FRANCE defeated ARGENTINA 5-0

Venue: Palais des Sports de Gerland, Lyon, France (hard – indoors)

 

Michael Llodra (FRA) d. Juan Monaco (ARG) 75 46 75 63

Gael Monfils (FRA) d. David Nalbandian (ARG) 64 26 64 63

Arnaud Clement/Michael Llodra (FRA) d. Eduardo Schwank/Horacio Zeballos (ARG) 64 75 63

Gilles Simon (FRA) d. Eduardo Schwank (ARG) 76(5) 67(6) 63

Arnaud Clement (FRA) d. Horacio Zeballos (ARG) 75 61

 

SERBIA defeated CZECH REPUBLIC 3-2

Venue: Belgrade Arena, Belgrade, Serbia (hard – indoors)

 

Radek Stepanek (CZE) d. Viktor Troicki (SRB) 46 62 64 64

Janko Tipsarevic (SRB) d. Tomas Berdych (CZE) 75 62 26 76(5)

Tomas Berdych/Radek Stepanek (CZE) d. Novak Djokovic/Nenad Zimonjic (SRB) 36 61 64 61

Novak Djokovic (SRB) d. Tomas Berdych (CZE) 46 63 62 64

Janko Tipsarevic (SRB) d Radek Stepanek (CZE) 60 76(6) 64

 

Serbia rallied from a 1-2 deficit to overtake the Czech Republic. France had no problems with Argentina shutting them out. Serbia and France advance to the final which will take place in Serbia December 3-5.

World Group Play-offs

Comeback of the Weekend

INDIA defeated BRAZIL 3-2

Venue: SDAT Tennis Stadium, Chennai, India (hard – outdoors)

 

Thomaz Bellucci (BRA) d. Rohan Bopanna (IND) 67(2) 76(7) 75 46 108

Ricardo Mello (BRA) d. Somdev Devvarman (IND) 46 62 67(3) 62 64

Mahesh Bhupathi/Leander Paes (IND) d. Marcelo Melo/Bruno Soares (BRA) 64 76(5) 61

Somdev Devvarman (IND) d. Thomaz Bellucci (BRA) 76(4) 40 ret. (heat)

Rohan Bopanna (IND) d. Ricardo Mello (BRA) 63 76(2) 63

Drama

USA defeated COLOMBIA 3-1

Venue: Plaza de Toros La Santamaria, Bogota, Colombia (clay – outdoors)

 

Mardy Fish (USA) d. Alejandro Falla (COL) 46 61 64 36 64

Santiago Giraldo (COL) d. Sam Querrey (USA) 62 64 75

Mardy Fish/John Isner (USA) d. Robert Farah/Carlos Salamanca (COL) 64 64 67(5) 63

Mardy Fish (USA) d. Santiago Giraldo (COL) 36 63 75 46 86

Alejandro Falla (COL) v Sam Querrey (USA)

 

AUSTRIA defeated ISRAEL 3-2

Venue: Nokia Stadium, Tel Aviv, Israel (hard – indoors)

 

Dudi Sela (ISR) d. Andreas Haider-Maurer (AUT) 64 61 63

Jurgen Melzer (AUT) d. Harel Levy (ISR) 64 63 63

Jonathan Erlich/Andy Ram (ISR) d. Jurgen Melzer/Alexander Peya (AUT) 76(2) 64 64

Jurgen Melzer (AUT) d. Dudi Sela (ISR) 64 60 63

Martin Fischer (AUT) d. Harel Levy (ISR) 26 63 60 63

SWEDEN defeated ITALY 3-2

Venue: Sparbanken Lidkoping Arena, Lidkoping, Sweden (hard – indoors)

 

Potito Starace (ITA) d. Andreas Vinciguerra (SWE) 62 62 62

Robin Soderling (SWE) d. Fabio Fognini (ITA) 61 63 62

Simon Aspelin/Robert Lindstedt (SWE) d. Simone Bolelli/Potito Starace (ITA) 57 67(0) 76(4) 63 75

Robin Soderling (SWE) d. Simone Bolelli (ITA) 63 63 63

Fabio Fognini (ITA) d. Andreas Vinciguerra (SWE) 61 63

 

Beatdowns

GERMANY defeated SOUTH AFRICA 5-0

Venue: TC Weissenhof Stuttgart, Stuttgart, Germany (clay – outdoors)

 

Philipp Kohlschreiber (GER) d. Rik de Voest (RSA) 64 64 64

Florian Mayer (GER) d. Izak van der Merwe (RSA) 63 36 61 76(6)

Andreas Beck/Christopher Kas (GER) d. Rik de Voest/Wesley Moodie (RSA) 64 36 63 64

Andreas Beck (GER) d. Izak van der Merwe (RSA) 75 62

Florian Mayer (GER) d. Rik de Voest (RSA) 63 67(8) 62

 

KAZAKHSTAN defeated SWITZERLAND 5-0

Venue: The National Tennis Centre, Astana, Kazakhstan (hard – indoors)

 

Andrey Golubev (KAZ) d. Marco Chiudinelli (SUI) 64 64 64

Mikhail Kukushkin (KAZ) d. Stanislas Wawrinka (SUI) 36 61 64 16 63

Andrey Golubev/Yuriy Schukin (KAZ) d. Yves Allegro/Stanislas Wawrinka (SUI) 64 63 63

Andrey Golubev (KAZ) d. Michael Lammer (SUI) 63 62

Mikhail Kukushkin (KAZ) d. Marco Chiudinelli (SUI) 62 64

ROMANIA defeated ECUADOR 5-0

Venue: Centrul National de Tenis, Bucharest, Romania (clay – outdoors)

 

Victor Hanescu (ROU) d. Ivan Endara (ECU) 62 62 62

Adrian Ungur (ROU) d. Giovanni Lapentti (ECU) 67(2) 46 63 64 61

Victor Hanescu/Horia Tecau (ROU) d. Ivan Endara/Giovanni Lapentti (ECU) 62 62 62

Victor Crivoi (ROU) d. Giovanni Lapentti (ECU) 62 64

Adrian Ungur (ROU) d. Emilio Gomez (ECU) 63 64

 

Postponement

AUSTRALIA leads BELGIUM 2-1 (play to resume at 10:00 on Monday)

Venue: Cairns Regional Tennis Centre, Cairns, Australia (hard – outdoors)

 

Lleyton Hewitt (AUS) d. Ruben Bemelmans (BEL) 76(4) 75 26 64

Olivier Rochus (BEL) d. Carsten Ball (AUS) 64 64 76(5)

Paul Hanley/Lleyton Hewitt (AUS) d. Ruben Bemelmans/Olivier Rochus (BEL) 61 62 64

Peter Luczak (AUS) v Olivier Rochus (BEL) 4-4 suspended (due to rain)

Carsten Ball (AUS) v Ruben Bemelmans (BEL)


Zonal Ties:

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP I SECOND ROUND PLAY-OFFS

 

SLOVAK REPUBLIC defeated BELARUS 4-1

Venue: Republic Olympic Training Center for Tennis, Minsk, Belarus (hard – outdoors)


Uladzimir Ignatik (BLR) d. Martin Klizan (SVK) 76(9) 62 62

Lukas Lacko (SVK) d. Siarhei Betau (BLR) 60 64 64

Michael Mertinak/Filip Polasek (SVK) d. Uladzimir Ignatik/Max Mirnyi (BLR) 76(5) 76(6) 36 46 64

Lukas Lacko (SVK) d. Uladzimir Ignatik (BLR) 61 36 61 67(7) 64

Martin Klizan (SVK) d. Siarhei Betau (BLR) 76(2) 62


POLAND defeated LATVIA 3-2

Venue: Olympic Sports Centre, Riga, Latvia (carpet – indoors)

 

Michal Przysiezny (POL) d. Andis Juska (LAT) 63 64 64

Ernests Gulbis (LAT) d. Jerzy Janowicz (POL) 64 64 36 62

Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (POL) d. Andis Juska/Deniss Pavlovs (LAT) 63 64 76(4)

Ernests Gulbis (LAT) d. Michael Przysiezny (POL) 67(5) 61 62 75

Jerzy Janowicz (POL) d. Karlis Lejnieks (LAT) 75 64 76(3)


AMERICAS ZONE GROUP I SECOND ROUND PLAY-OFF

 

CANADA defeated DOMINICAN REPUBLIC 4-0

Venue: Rexall Centre – Grandstand Court, Toronto, Canada (hard – outdoors)

 

Peter Polansky (CAN) d. Jhonson Garcia (DOM) 76(4) 46 63 63

Milos Raonic (CAN) d. Victor Estrella (DOM) 57 62 36 76(3) 97

Frank Dancevic/Daniel Nestor (CAN) d. Victor Estrella/Jhonson Garcia (DOM) 63 64 63

Peter Polansky (CAN) d. Victor Estrella (DOM) 61 62

Milos Raonic (CAN) v Jhonson Garcia (DOM)

 

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP I SECOND ROUND PLAY-OFF

 

PHILIPPINES defeated KOREA, REP. 3-2

Venue: Chanwon Municipal Tennis Courts, Changwon, Korea, Rep. (hard – outdoors)

 

Yong-Kyu Lim (KOR) d. Treat Huey (PHI) 67(8) 62 76(7) 76(4)

Suk-Young Jeong (KOR) d. Cecil Mamiit (PHI) 06 16 63 60 62

Cecil Mamiit / Treat Huey (PHI) d. Hyun-Joon Kim/Jae-Min Seol (KOR) 63 64 64

Cecil Mamiit (PHI) d. Yong-Kyu Lim (KOR) 36 46 64 11 ret.

Treat Huey (PHI) d. Suk-Young Jeong (KOR) 75 75 63

 


EUROPE/AFRICA ZONE GROUP II THIRD ROUND

 

SLOVENIA defeated LITHUANIA 3-2

Venue: SEB Arena, Vilnius, Lithuania (hard – indoors)

 

Richard Berankis (LTU) d. Blaz Kavcic (SLO) 36 62 76(9) 64

Grega Zemlja (SLO) d. Laurynas Grigelis (LTU) 63 76(4) 63

Richard Berankis/Laurynas Grigelis (LTU) d. Grega Zemla/Luka Gregorc (SLO) 57 46 61 63 63

Grega Zemlja (SLO) d. Richard Berankis (LTU) 76(2) 64 63

Blaz Kavcic (SLO) d. Laurynas Grigelis (LTU) 64 76(4) 76(5)

 

PORTUGAL defeated BOSNIA & HERZEGOVINA 3-1

Venue: Centro de Tenis Do Jamor, Cruz Quebrada, Portugal (clay – outdoors)

 

Frederico Gil (POR) d. Amer Delic (BIH) 63 64 67(14) 36 97

Aldin Setkic (BIH) d. Rui Machado (POR) 64 63 16 61

Frederico Gil/Leonardo Tavares (POR) d. Amer Delic/Aldin Setkic (BIH) 61 64 46 64

Frederico Gil (POR) d. Aldin Setkic (BIH) 64 63 63

Rui Machado (POR) v Amer Delic (BIH)

 

 

AMERICAS ZONE GROUP II FINAL

 

MEXICO defeated VENEZUELA 4-0

Venue: Rafael El Pelon Osuna, Delg. Miguel Hidalgo, Mexico (clay – outdoors)

 

Daniel Garza (MEX) d. Roman Recarte (VEN) 62 62 62

Cesar Ramirez (MEX) d. Jose De Armas (VEN) 61 63 63

Bruno Rodriguez/Miguel Angel Reyes Varela (MEX) d. Jose De Armas/Piero Luisi (VEN) 76(2) 63 62

Daniel Garza (MEX) d. Luis David Martinez (VEN) 64 61

Cesar Ramirez (MEX) v Piero Luisi (VEN)

 

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II FINAL

 

NEW ZEALAND defeated THAILAND 3-2

Venue: National Tennis Development Centre (LTAT), Nontheburi, Thailand (hard – outdoors)

 

Michael Venus (NZL) d. Weerapat Doakmaiklee (THA) 63 62 76(1)

Jose Statham (NZL) d. Kittiphong Wachiramanowong (THA) 46 76(5) 61 76(2)

Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana (THA) d. Daniel King-Turner/Michael Venus (NZL) 06 67(6) 60 63 64

Kittiphong Wachiramanowong (THA) d. Michael Venus (NZL) 75 76(6) 62

Jose Statham (NZL) d. Sanchai Ratiwatana (THA) 61 64 63