Thursday Results for Junior Davis Cup and Junior Fed Cup in Barcelona

BOYS GROUP A

 

USA [1] defeated RUSSIA [7] 2-1:

Stefan Kozlov (USA) d. Daniil Medvedev (RUS) 75 62

Noah Rubin (USA) d. Karen Khachanov (RUS) 75 63

Jared Donaldson/Stefan Kozlov (USA) d. Andrey Rublev/Daniil Medvedev (RUS) 36 63 64

 

JAPAN defeated BRAZIL 2-1:

Marcelo Zormann da Silva (BRA) d. Naoki Nakagawa (JPN) 62 62

Ken Onishi (JPN) d. Rafael Fabris de Matos (BRA) 63 60

Naoki Nakagawa/Jumpei Yamasaki (JPN) d. Rafael Fabris de Matos/Marcelo Tebet Filho (BRA) 63 62

 

 

BOYS GROUP B

 

AUSTRALIA [3] defeated ARGENTINA [6] 3-0:

Harry Bourchier (AUS) d. Lautaro Pane (ARG) 57 76(6) 63

Thanasi Kokkinakis (AUS) d. Francisco Bahamonde (ARG) 62 63

Thanasi Kokkinakis/Blake Mott (AUS) d. Franco Egea/Lautaro Pane (ARG) 62 75

 

SPAIN defeated MOROCCO 3-0:

Jaume Antoni Munar (ESP) d. Mehdi Laalej (MAR) 64 62

Alberto Barroso (ESP) d. Amine Zahoud (MAR) 76(8) 61

Ferran Calvo/Alberto Barroso (ESP) d. Amine Zahoud/Thami Benboubker (MAR) 60 61

 

 

BOYS GROUP C

 

FRANCE [4] defeated KOREA [5] 2-1:

Quentin Halys (FRA) d. Seong Chan Hong 60 75

Hyeon Chung (KOR) d. Johan Sebastien Tatlot (FRA) 62 61

Quentin Halys/Benjamin Bonzi (FRA) d. Hyeon Chung/Seong Chan Hong (KOR) 64 76(5)

 

PERU defeated MEXICO 2-1:

Nigel Jimenez (MEX) d. Wilder Pimentel (PER) 63 63

Nicolas Alvarez (PER) d. Kevin Jack Carpenter (MEX) 61 63

Nicolas Alvarez/Petr Iamachkine (PER) d. Kevin Jack Carpenter/Nigel Jimenez (MEX) 62 76(8)

 

 

BOYS GROUP D

 

ITALY [2] defeated SWEDEN [5] 2-1:

Filippo Baldi (ITA) d. Daniel Windahl (SWE) 61 64

Gianluigi Quinzi (ITA) d. Elias Ymer (SWE) 60 62

Daniel Windahl/Philip Moebius (SWE) d. Domenico Mirko Cutuli/Filippo Baldi (ITA) 46 61 76(5)

 

CHINA defeated EGYPT 2-1:

Su-Hao Zhong (CHN) d. Youssef Sherif (EGY) 63 75

Omar Gamal el Din (EGY) d. Zhe Zhou (CHN) 64 61

Zhe Zhou/Su-Hao Zhong (CHN) d. Omar Gamal el Din/Youssef Sherif (EGY) 67(3) 63 64

 

 

GIRLS GROUP A

 

USA [1] defeated EGYPT [7] 3-0:

Louisa Chirico (USA) d. Sandra Samir (EGY) 64 62

Taylor Townsend (USA) d. Mayar Sherif (EGY) 64 63

Taylor Townsend/Gabrielle Andrews (USA) d. Sandra Samir/Dona Abo Habaga (EGY) 60 60

 

SPAIN defeated KOREA 2-1:

Yeongwon Jeong (KOR) d. Paula Badosa (ESP) 63 61

Sara Sorribes (ESP) d. Dahye Kim (KOR) 64 63

Sara Sorribes/Maria Jose Luque (ESP) d. Dahye Kim/Yeongwon Jeong (KOR) 62 62

 

 

 

GIRLS GROUP B

 

BRAZIL [3] defeated ITALY [5] 2-1:

Carolina Meligeni Alves (BRA) d. Deborah Chiesa (ITA) 64 61

Giulia Pairone (ITA) d. Beatriz Haddad Maia (BRA) 64 64

Beatriz Haddad Maia/Carolina Meligeni Alves (BRA) d. Giulia Pairone/Georgia Brescia (ITA) 62 61

 

JAPAN defeated BELARUS 2-1:

Sadafmoh Tolibova (BLR) d. Natsuho Arakawa (JPN) 63 62

Mami Adachi (JPN) d. Iryna Shymenovich (BLR) 63 46 64

Mami Adachi/Nozomi Ohya (JPN) d. Irina Shymenovich/Palina Dubavets (BLR) 62 61

 

 

GIRLS GROUP C

 

AUSTRALIA [6] defeated LATVIA [4] 2-1:

Zoe Hives (AUS) d. Darte Elizabete Emulina (LAT) 61 63

Isabelle Wallace (AUS) d. Jelena Ostapenko (LAT) 63 64

Jelena Ostapenko/Darte Elizabete Emulina (LAT) d. Naiktha Bains/Isabelle Wallace (AUS) 57 61 62

 

PARAGUAY defeated MEXICO 3-0:

Sara Gimenez (PAR) d. Constanza Gorches (MEX) 57 75 62

Camila Giangreco (PAR) d. Renata Zarazua (MEX) 63 64

Camila Giangreco/Sara Gimenez (PAR) d. Renata Zarazua/Constanza Gorches (MEX) 64 61

 

 

GIRLS GROUP D

 

RUSSIA [2] defeated SOUTH AFRICA 3-0:

Daria Kasatkina (RUS) d. Theresa Van Zyl (RSA) 61 60

Elizaveta Kulichkova (RUS) d. Ilze Hattingh (RSA) 60 64

Elizaveta Kulichkova/Alina Silich (RUS) d. Thereza Van Zyl/Janet Koch (RSA) 63 26 61

 

GERMANY defeated CHINA 3-0:

Katharina Gerlach (GER) d. Jia-Qi Kang (CHN) 16 63 61

Antonia Lottner (GER) d. Ying Zhang (CHN) 63 60

Lea Gasparovic/Katharina Gerlach (GER) d. Jia-Qi Kang/Chan Zhang (CHN) 75 64