Friday Results for Junior Davis Cup and Junior Fed Cup in Barcelona

Second seeds Italy will take on third seeds Australia in the final of the Junior Davis Cup on Sunday, while top seeds USA face second seeds Russia in the Junior Fed Cup final, also on Sunday.

 

Sixteen boys and 16 girls teams are taking part in the finals of the ITF’s world junior team competition for players aged 16-and-under. A total of 183 teams from 97 countries have taken part in this year’s event. Thirty-two teams from 21 countries are contesting the Finals.

BOYS MAIN DRAW PLAY-OFF 1-4

 

AUSTRALIA [3] defeated USA [1] 2-0:

Harry Bourchier (AUS) d. Stefan Kozlov (USA) 16 63 75

Thanasi Kokkinakis (AUS) d. Noah Rubin (USA) 63 62

Doubles not played

 

ITALY [2] defeated FRANCE [4] 2-0:

Filippo Baldi (ITA) d. Quentin Halys (FRA) 62 64

Gianluigi Quinzi (ITA) d. Johan Sebastien Tatlot (FRA) 36 63 61

Doubles not played

 

BOYS PLAY OFF 5-8

 

SWEDEN [8] defeated KOREA [5] 2-1:

Seong Chan Hong (KOR) d. Daniel Windahl (SWE) 76(4) 64

Elias Ymer (SWE) d. Hyeon Chung (KOR) 76(2) 64

Elias Ymer/Daniel Windahl (SWE) d. Hyeon Chung/Seong Chan Hong (KOR) 76(1) 64

 

RUSSIA [7] defeated ARGENTINA [6] 2-0:

Andrey Rublev (RUS) d. Lautaro Pane (ARG) 75 10 ret.

Karen Khachanov (RUS) d. Francisco Bahamonde (ARG) 60 26 61

Doubles not played

 

BOYS PLAY OFF 9-12

 

JAPAN defeated SPAIN 2-0:

Jumpei Yamasaki (JPN) d. Ferran Calvo (ESP) 76(5) 76(4)

Ken Onishi (JPN) d. Alberto Barroso (ESP) 76(4) 46 62

Doubles not played.

 

PERU defeated CHINA 2-0:

Wilder Pimentel (PER) d. Su-Hao Zhong (CHN) 63 46 60

Nicolas Alvarez (PER) d. Zhe Zhou (CHN) 62 64

Doubles not played.

 

BOYS PLAY OFF 13-16

 

BRAZIL defeated MOROCCO 2-0:

Marcelo Tebet Filho (BRA) d. Mehdi Laalej (MAR) 26 61 60

Marcelo Zormann da Silva (BRA) d. Amine Zahoud (MAR) 63 60

Doubles not played.

 

MEXICO defeated EGYPT 2-1:

Nigel Jimenez (MEX) d Youssef Sherif (EGY) 46 64 75

Omar Gamal El Din (EGY) d. Kevin Jack Carpenter (MEX) 62 60

Nigel Jimenez/Kevin Jack Carpenter (MEX) d. Youssef Sherif/Omar Gamal El Din (EGY)64 63

 

 

GIRLS MAIN DRAW PLAY-OFF 1-4

 

USA [1] defeated BRAZIL [3] 2-0:

Louisa Chirico (USA) d. Carolina Meligeni Alves (BRA) 63 60

Taylor Townsend (USA) d. Beatriz Haddad Maia (BRA) 67(5) 76(5) 61

Doubles not played

 

RUSSIA [2] defeated AUSTRALIA [6] 2-0:

Daria Kasatkina (RUS) d. Zoe Hives (AUS) 62 75

Elizaveta Kulichkova (RUS) d. Isabelle Wallace (AUS) 61 63

Doubles not played

 

GIRLS PLAY-OFF 5-8

 

SPAIN defeated ITALY [5] 2-1:

Georgia Brescia (ITA) d. Paula Badosa (ESP) 57 60 76(3)

Sara Sorribes (ESP) d. Giulia Pairone (ITA) 61 61

Sara Sorribes/Maria Jose Luque (ESP) d. Deborah Chiesa/Georgia Brescia (ITA) 16 62 75

 

GERMANY defeated PARAGUAY 2-0:

Katharina Gerlach (GER) d. Sara Gimenez (PAR) 75 62

Antonia Lottner (GER) d. Camila Giangreco (PAR) 63 67(6) 75

Doubles not played

 

GIRLS PLAY OFF 9-12

 

EGYPT [7] defeated JAPAN 2-0:

Sandra Samir (EGY) d. Natsuho Arakawa (JPN) 64 36 64

Mayar Sherif (EGY) d. Mami Adachi (JPN) 67(9) 76(4) 64

Doubles not played

 

SOUTH AFRICA defeated LATVIA [4] 2-1:

Janet Koch (RSA) d. Darte Elizabete Emulina (LAT) 64 63

Ilze Hattingh (RSA) d. Jelena Ostapenko (LAT) 46 76(5) 64

Jelena Ostapenko/Darte Elizabete Emulina (LAT) d. Theresa Van Zyl/Janet Koch (RSA) 75 75

 

GIRLS PLAY OFF 13-16

 

KOREA defeated BELARUS 2-0:

Yeongwon Jeong (KOR) d. Sadafmoh Tolibova (BLR) 64 62

Dahye Kim (KOR) d. Iryna Shymenovich (BLR) 64 75

Doubles not played

 

MEXICO defeated CHINA [8] 2-0:

Antonella Bramato (MEX) d. Jia-Qi Kang (CHN) 64 62

Renata Zarazua (MEX) d. Ying Zhang (CHN) 75 62

Doubles not played